Powiedz jak możemy Ci pomóc

Sgsw Sp. z o.o.

Gdańsk

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Prawidłowe wykonanie tarasu nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Autor: Sgsw Sp. z o.o., publikacja: 2013-07-10

Przystępując do wykonania tarasu należy uwzględnić szereg aspektów oraz zadbać o właściwy dobór materiałów oraz fachowe i dokładne wykonanie elementów kluczowych. Pisząc poniższy artykuł opierałem się na 16-letnim doświadczeniu przy budowie, remontach oraz analizach wykonanych tarasów.

Powyższy artykuł należy analizować łącznie z niżej przedstawionym projektem tarasu.

Zdjęcie 1

Projekt tarasu

Czynniki niszczące tarasy

Taras jako element budynku narażony jest bardzo niekorzystne czynniki takie jak:

  • przez wysoką temperaturę ciemne okładziny potrafią latem nagrzać się do temperatury 87°C
  • zimą temperatura okładziny może spaść do –30°C
  • silne opady deszczu, śniegu, gradu osadzanie się zanieczyszczeń urbanistycznych itp.

Najbardziej niszczycielskie dla tarasów są jednak nagłe zmiany temperatur i nie chodzi tylko o zamarzanie i rozmarzanie w okresie zimowym ale nagłe zmiany temperatur w okresie letnim powodujące silne naprężania w warstwach tarasu.

Taras usytuowany od strony południowej w okresie letnim nagrzewa się do temperatury blisko 90°C po chwili nadciąga burza której opady deszczu schładzają powierzchnie tarasu w krótkim czasie do około 22°C przez co następuje silny szok termiczny dla okładziny tarasowej przy braku odpowiednich dylatacji kompensujących naprężenia oraz zastosowaniu nieodpowiednich materiałów następuje powolna degradacja tarasu.

Wybierz odpowiedni materiał

Zalecenia odnośnie wyboru materiałów:

  • Okładzina zewnętrzna - starajmy się wybierać płytki gresowe lub kamień o jasnych kolorach, szczególnie jeżeli jest to taras usytuowany od strony południowej.
  • Wybierajmy format płytek max 40 x 40 cm.
  • stosujmy kleje oraz zaprawy fugowe renomowanych producentów, kleje co najmniej klasy CT2. Zalecam kleje półpłynne z warstwą kontaktową na spodzie płytki.
  • Beton do wykonania posadzki stosujmy z betoniarni klasy min B20 zalecam B25 z dodatkiem plastyfikatora uszczelniającego.
  • Starajmy się stosować rozwiązania systemowe jednego producenta.

Wykonanie warstw tarasowych

Etapy wykonania warstw tarasowych

  1. Wyrównanie stropu zaprawą wyrównującą na bazie cementu nadajemy spadek minimum 3% ( 3 cm /na 1 m ) przed nałożeniem warstwy wyrównawczej oczyszczamy powierzchnię z luźnych elementów i mleczka cementowego najlepiej jest sfrezować powierzchnię ok 3 mm i dokładnie odkurzyć. Przed zastosowaniem zaprawy wyrównującej powierzchnię gruntujemy odpowiednim gruntem zalecanym przez producenta.
  2. Gruntowanie powierzchni środkiem przeznaczonym pod papę termozgrzewalną.
  3. Ułożenie papy termozgrzewalnej dwukrotnie z zakładem min 10 cm, mijankowo w narożnikach wewnętrznych połączenia stropu z tarasem należy pamiętać aby wcześniej przygotować odpowiednie wyoblenia dla papy aby nie zawijała się na ścianę pod kątem 90°. Papę wywijamy na ścianę około 50 cm, przy krawędzi tarasu mocujemy odpowiednie profile wykonane z blachy 0,2 mm na które wywijamy papę, profile mocujemy kołkami co 40 cm.
  4. Ułożenie warstwy folii PCV 0.2 na którą układamy dwie warstwy styropianu posadzkowego o łącznej grubości min 15 cm lub warstwę styroduru o grubości 10 cm. Należy pamiętać aby wywinąć folię na ścianę o grubość warstwy izolacyjnej.
  5. Ułożenie warstwy folii PCV 0.2, na której wykonujemy posadzkę pod okładzinę tarasową. Należy pamiętać aby zachować spadek min 3 % oraz w najcieńszym miejscu ( koło rynny spustowej ) posadzka miała 6 cm. Przed przystąpieniem do wykonania posadzki należy wykonać dylatacje brzegowe ze wszystkimi stałymi elementami budynku takimi jak ściany, słupy wykonujemy je z pasków styropianu gr. 1,5 cm lub przy pomocy pianki PP, przy tarasach o powierzchni przekraczającej 12 m2 należy dodatkowo wykonać dylatacje rozprężne posadzki .Beton do wykonywania posadzki należy zamawiać w betoniarni klasy B25 z dodatkiem plastyfikatorów uelastyczniających. Na krawędzi tarasu wykonujemy zagłębienie o głębokości 3 mm i szerokości 15 cm w celu późniejszego zamontowania opierzenia blacharskiego . Posadzka betonowa powinna być za zbrojona siatką z prętów stalowych 10/10 gr. 0,5 ewentualnie zbrojeniem rozproszonym stalowym. Nie należy stosować zbrojenia z mikrowłókien. Wykonaną posadzkę należy pielęgnować przez okres kilku dni od wykonania tzn. codziennie zraszać wodą oraz zabezpieczyć przed nadmiernym promieniowaniem poprzez ułożenie np. słomianych mat. Posadzka powinna odstać 21 dni przed dalszą obróbką.
  6. Przystępujemy do mocowania obróbek blacharskich na górnej części tarasu. Mocujemy za pomocą kołków w odstępach 40 cm, łączenie blach wykonujemy na rąbek stojący ewentualnie z przycięciem i wkładaniem jedną w drugą w takim przypadku należy dodatkowo wykonać nitowanie. Uszczelniamy narożniki wewnętrzne oraz dylatacje przy pomocy taśmy kauczukowej dichtband wtapianej w warstwę izolacji należy zwrócić uwagę aby nie pokrywać izolacją środkowej części taśmy lecz jedynie krawędzie, taśma musi być luźno ułożona. Uszczelnienie tarasu, powierzchnia pod uszczelnienie powinna być lekko wilgotna prace nie należy wykonywać w pełnym słońcu. Zaprawę nanosimy pacą stalową w dwóch warstwach o łącznej grubości ok 2,5 mm nie należy przekraczać dopuszczalnych wartości w jednej warstwie gdyż nastąpi pęknięcie warstwy izolacji. Przy krawędzi tarasu stosujemy taśmę dichtband i wywijamy ją ok. 5 cm na obróbkę blacharską wcześniej powinniśmy pokryć blachę na powierzchni gdzie będzie miała styczność z izolacją żywicą poliuretanową obsypana drobnym piaskiem kwarcowym. Wykonaną izolację należy zabezpieczyć przed opadami i nadmiernym nasłonecznieniem.
  7. Po wykonaniu izolacji należy odczekać od 24 h do kilku dni w zależności od producenta systemu izolacyjnego.
  8. Układanie płytek – do układania stosujemy kleje klasy CT2 w wersji półpłynnej z zastosowaniem grzebieni o zębach półokrągłych , jednocześnie zalecam wykonanie warstwy kontaktowej na spodniej stronie płytki. Do spoinowania stosujemy fugi elastyczne cementowe nie zalecam stosowania fug epoksydowych na tarasach gdyż nie są odporne na duże różnice temperatur i po pewnym czasie pękają i wykruszają się. Na połączeniu trasu z ścianą należy wykonać cokoły o wysokości minimum 15 cm od dołu należy wykonać uszczelnienie poliuretanowe np. produktem firmy Sika. Nie zalecam stosowania silikonów po kilku latach odspajają się od podłoża. Przy wykonywaniu dylatacji technologicznych należy stosować sznury polipropylenowe w celu ograniczenia pracy dylatacji w dwóch płaszczyznach, jako wypełnienie stosować uszczelniacze poliuretanowe. Nie zalecam stosowania na tarasach profili dylatacyjnych wykonanych z PCV, aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej.

Wykonane w tej technologii tarasy są szczelne i estetyczne. W okresie od 1998 do 2004 wykonałem w tej technologii kilkadziesiąt dużych tarasów każdy z nich wytrzymał próbę czasu i myślę że jeszcze drugie tyle czasu wytrzyma.



Opracowano:
Sebastian Górny
SGSW Sp. z o.o

Tarasy - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 41 415 Specjalistów od Tarasów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: